Utställningar

De tillfälliga utställningarna arrangeras av Sala konstförening – Aguélimuseet som är medlem i Sveriges Konstföreningar

 

 

 

 

Förutom museets samlingen så visas även tillfälliga utställningar:

Pågående utställningar

 

29 juni – 21 september   Ivan Aguéli och Prins Eugen, måleri och teckningar

 

 

 

Kommande utställningar

 

2019

28 september – 26 oktober   ÅC Danell, måleri

9 – 23 november   Ekotop. Kungliga konsthögskolan, Stockholm

 

 

 

Tidigare utställningar

 

2019

Nordic Outsider Craft

Stipendiatutställning Clara Gesang-Gottowt, måleri

Vårsalong 2019 Utställningen som bjuder in det lokala konstlivet.

Roland Persson

2018

Jan-Erik Svennberg

Max Book

Åsa Stjerna

Jesper Nyrén & Liva Isakson Lundin

Aguélistipendiet 2018 -John Sundkvist och Claire Roudenko-Bertin

”Bortom förklaringen” Verk från den Fribergska och andra samlingar. Inlån från Moderna Museet.

Ingela och Lars Agger

2017
Jesper Nordahl

Konstfack Textil

Grafik ur Sala konstförenings samling

Dryckesbröderna

Aguéliutställning med inlånade verk

Erika Dahlén

Fredrik Lindberg

Erik Wennerstrand

Katarina Löfström

2016
Linda Khatir

Anders Knutsson

Ur Sala konstförenings samling, naturromantik

Anna Eilert, ”Här och nu”

Per Alvar Nilsson

Tema Utopia: Agneta Forslund, Kristina Nilsdotter, Svante Trottestam, Cecilia Ömalm

2015
Lillian Ericson

Ulrika Berge

”Painkiller” -en utställning om kreativitetens kraft
Maria Ehres, Susanne Forslund, Bodil Mok, Anna-Karin Jansson och Agneta Starfelt Olofsson. I samarbete med Aguélimuseet

Bosse Andersson, minnesutställning, Curator Gregor Wroblewski

Clara Gesang-Gottowt, Nadine Byrne, Isak Hall, Lucas Rahn, Britta Persson

Erika Dahlén

Finn Calander

2014
Patrik Qvist

Sommarutställning; Marie Andersson, Urban Beinö, Tomas Colbengtson,  Anneli Nise, Sofia Ricklund Lidgren,  Lena Stenberg

Torsten Jurell

Gustav Samrelius, Nisse Johansson

2013
Sture Collin

Stanley Lorentzen

Videoverk -William Kentridge ”Journey to the Moon”

Ina Almegård

Sofia Ekström

Emanuel Bernstone -ur Hans Östh’s samling

Ingmarie Utbys

2012
Videoverk IV -Christofer Ahde

Erik Hedman

Björn Ståbi

Gunnar Greiber

Agnes Monus

Videoverk III -Sara Lundberg

Videoverk II -Fischli & Weiss m.fl.

Maj-Britt Norman

Videoverk I -inlånad videokonst från Västerås konstmuseum

2011
Samtida Salakonst -Jesper Nyrén, Joakim Ericsson, Johanna Byström Sims, Jim Sims, Nils Johansson, Fritz Quasthoff

2010
Bengt Ander

Bennet Edh

Catherine Trägårdh

Elisabeth Frieberg

Åsa Peck

Sanne Sihm

Johanna Byström Sims

Olof Nanneson

Kenneth Pils

2009
Agneta MacTisell

Susanna Serrander

Leif Ahnlund

Margareta Linton

Helene Hortlund

2008
Annika Lindfors

Maj-Siri Österling

Bertil Vallien

Lars Agger

Gudrun Folker

2007
Gunilla Larsén

2006
Binnie Bågenfors

Margareta Linton-Lindekrantz

2005
John Sköld

Caroline Hallström

2004
Staffan Lindh

Erika Bengtsdotter

Carl Johan de Geer

JE Franzén

Ian Hellström

Se Mer, Aguélistipendiater; Anna-Lena Carlsson, Catarina Williamsson-Källström, Lotte Nilsson-Välima, Maria Wahlgren, Tarika Lennerbjörk

Kultörerna; Gun Tänge, Anna-Lisa Lindborg Toftell, Karin Jarl Nydén, Bojan Krogh, Monica Stigsdotter Reander, Mona Söderberg, Helle Frederiksen

LG Lundberg

Gunnar Skånby

Maud Fagerholm

2003
Tyra Lundgren

Birger Forsberg

Gudrun Westerlund

Stina Wollter

Astri Bergman-Taube

Cecilia Sikström, Aguélistipendiat

Richard Langhammer

Petal Joan Robergs

Kristina Eriksson

Einar Nerman

Comments are closed.