Tidigare utställningar

Utställningarna arrangerades av Sala konstförening – Aguélimuseet

2017

Erika Dahlén

Fredrik Lindberg

Erik Wennerstrand

Katarina Löfström

2016

Linda Khatir

Anders Knutsson

Ur Sala konstförenings samling, naturromantik

Anna Eilert, ”Här och nu”

Per Alvar Nilsson

Tema Utopia: Agneta Forslund, Kristina Nilsdotter, Svante Trottestam, Cecilia Ömalm

2015

Lillian Ericson

Ulrika Berge

”Painkiller” -en utställning om kreativitetens kraft
Maria Ehres, Susanne Forslund, Bodil Mok, Anna-Karin Jansson och Agneta Starfelt Olofsson. I samarbete med Aguélimuseet

Bosse Andersson, minnesutställning, Curator Gregor Wroblewski

Clara Gesang-Gottowt, Nadine Byrne, Isak Hall, Lucas Rahn, Britta Persson

Erika Dahlén

Finn Calander

2014

Patrik Qvist

Sommarutställning; Marie Andersson, Urban Beinö, Tomas Colbengtson,  Anneli Nise, Sofia Ricklund Lidgren,  Lena Stenberg

Torsten Jurell

Gustav Samrelius, Nisse Johansson

2013

Sture Collin

Stanley Lorentzen

Videoverk -William Kentridge ”Journey to the Moon”

Ina Almegård

Sofia Ekström

Emanuel Bernstone -ur Hans Östh’s samling

Ingmarie Utbys

2012

Videoverk IV -Christofer Ahde

Erik Hedman

Björn Ståbi

Gunnar Greiber

Agnes Monus

Videoverk III -Sara Lundberg

Videoverk II -Fischli & Weiss m.fl.

Maj-Britt Norman

Videoverk I -inlånad videokonst från Västerås konstmuseum

2011

Samtida Salakonst -Jesper Nyrén, Joakim Ericsson, Johanna Byström Sims, Jim Sims, Nils Johansson, Fritz Quasthoff

2010

Bengt Ander

Bennet Edh

Catherine Trägårdh

Elisabeth Frieberg

Åsa Peck

Sanne Sihm

Johanna Byström Sims

Olof Nanneson

Kenneth Pils

2009

Agneta MacTisell

Susanna Serrander

Leif Ahnlund

Anne-Lie Larsson Ljung

Margareta Linton

Helene Hortlund

2008

Annika Lindfors

Maj-Siri Österling

Bertil Vallien

Lars Agger

Gudrun Folker

2007

Gunilla Larsén

2006

Binnie Bågenfors

Margareta Linton-Lindekrantz

2005

John Sköld

Caroline Hallström

2004

Staffan Lindh

Erika Bengtsdotter

Carl Johan de Geer

JE Franzén

Ian Hellström

Se Mer, Aguélistipendiater; Anna-Lena Carlsson, Catarina Williamsson-Källström, Lotte Nilsson-Välima, Maria Wahlgren, Tarika Lennerbjörk

Kultörerna; Gun Tänge, Anna-Lisa Lindborg Toftell, Karin Jarl Nydén, Bojan Krogh, Monica Stigsdotter Reander, Mona Söderberg, Helle Frederiksen

LG Lundberg

Gunnar Skånby

Maud Fagerholm

2003

Tyra Lundgren

Birger Forsberg

Gudrun Westerlund

Stina Wollter

Astri Bergman-Taube

Cecilia Sikström, Aguélistipendiat

Richard Langhammer

Petal Joan Robergs

Kristina Eriksson

Einar Nerman

Comments are closed.